Wcześniejsza spłata pożyczki

Wcześniejsza spłata pożyczki ratalnej

Czy wcześniejsza spłata pożyczki zmniejsza jej koszty? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób zarówno przed jaki i już po wzięciu pożyczki online. W wielu przypadkach nie mamy tu do czynienia z pytaniem czy to nam się opłaci lecz jak wiele możemy zyskać w tej sytuacji. Postaramy się zatem przybliżyć cały proces wcześniejszej spłaty pożyczki i korzyści z niego płynące. Czas start!

Spłata pożyczki przed terminem – z czym to się je?

Instytucje pożyczkowe tak samo jak banki nie mogą zakazać klientowi wcześniejszej spłaty pożyczki. Jest to jedno z zasadniczych praw przysługujących konsumentowi, który zawarł umowę na pożyczkę. Aby spłacić takie zobowiązanie wystarczy przelać jednorazowo kwotę będąca równowartością tego, czego oczekuje od nas firma pożyczkowa.

Sytuacje, które umożliwiają spłatę pożyczki

Wiadome jest to, że mimo szczerych chęci, bez dodatkowej gotówki trudno nam będzie spłacić zobowiązania. O szybszym uregulowaniu zobowiązania możemy więc myśleć tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy otrzymaliśmy zastrzyk dodatkowych środków finansowych. Może to się wydawać dość abstrakcyjną wizją dla dłużnika, jednak życie zaskakuje nas każdego dnia nieprzewidzianymi scenariuszami. Możemy wygrać na loterii, dostać znaczącą podwyżkę, otrzymać spadek czy uzyskać należne nam wierzytelności. Jak widać jest wiele sytuacji, które mogą odmienić naszą sferę finansową.

Czy wcześniejsza spłata pożyczki jest opłacalna?

Przejdźmy teraz do konkretów. Załóżmy więc sytuację, w której mamy zarówno środki umożliwiające nam spłatę pożyczki jak i chęć do zrobienia tego. Jeżeli tak jest to musimy przeanalizować czy takie zagranie może się nam opłacić. Podstawowym atutem takiej decyzji może być pozbycie się uciążliwego obciążenia. Wiele osób przeraża i stresuje sytuacja, w której muszą każdego miesiąca wykonywać przelew z ratą za pożyczkę. Dzięki szybszej spłacie pożyczki możemy zatem oszczędzić sobie nerwów oraz uniknąć przegapienia terminu płatności. Kolejnym atutem szybszego uregulowania zobowiązań jest łatwiejszy dostęp do innych kredytów. Kiedy zalega nam na koncie pożyczka, trudniej będzie nam starać się o kolejny – zwłaszcza większy kredyt. W wielu instytucjach finansowych taka spłata może nam także zmniejszyć koszty pożyczki. Wiąże się to z tym, że pożyczkodawca odejmie nam od kwoty całościowej odsetki za raty, które będą spłacone wcześniej. Warto także zapamiętać, że im wyższe posiadamy oprocentowanie tym wcześniejsza spłata pożyczki bardziej jest dla nas bardziej korzystna.

W jakich firmach opłaca się wcześniejsza spłata?

Oferty i regulaminy instytucji pożyczkowych często się zmieniają z uwagi na rosnącą konkurencję w tej branży. Przed całkowitą spłatą pożyczki zalecamy przyjrzenie się ogólnym warunkom umowy. To właśnie tam znajdziemy większość odpowiedzi na pytania dotyczące wszelkich korzyści płynących z wcześniejszej spłaty. W momencie analizy poszczególnych umów pożyczkowych możemy łatwo zaobserwować, iż w niektórych firmach wcześniejsza spłata będzie o wiele korzystniejsza niż u innych. Jeżeli aktualnie maksymalna wysokość rocznych odsetek ograniczona jest jedynie do 10 procent to łatwo możemy dojść do wniosku, że opłacalność takiej spłaty uwarunkowana jest przede wszystkim od tzw. opat dodatkowych, czyli najczęściej prowizji. Kiedy mamy więc do czynienia z pożyczką ratalną, w której prowizja jest rozłożona na poszczególne raty to możemy liczyć się z najbardziej korzystnymi efektami. Dzięki takiej opcji możemy zyskać cały pozostały koszt z tytułu prowizji, który znajduje się właśnie w nadpłacanych ratach. Korzystnie wypadają tu firmy takie jak SMS Kredyt, Wonga czy Ferratum. Właśnie w przypadku tych firm możemy liczyć się z korzystnymi okolicznościami w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Wcześniejsza spłata pożyczki w praktyce

Skoro już wiemy, że wcześniejsza spłata pożyczki niesie za sobą wiele korzyści, to postarajmy się to zwizualizować na prostym przykładzie. Przyjmijmy, że mamy wziętą pożyczkę na 5 tysięcy złotych rozłożoną na 10 rat. Pożyczkobiorca, który zdecyduje się na spłatę pożyczki wcześniej poniesie jedynie koszty, które dotyczą czasu gdzie dysponował on pożyczoną gotówką. Jeżeli przyjmiemy zatem hipotetycznie, że koszty takiego kredytu wyniosły 800 złotych to jeżeli klient spłaci ją po połowie okresu umowy to może liczyć na obniżenie tych kosztów o 1/2. Mowa w tym przypadku więc o realnej kwocie w wysokości około 400 złotych. Taka jednorazowa oszczędność może być mocnym argumentem na rzecz wcześniejszej spłaty zobowiązania. Jeżeli doliczymy do tego jeszcze ograniczenie stresu i pozytywny wpływ na comiesięczne wydatki to w przypadku posiadania większej gotówki warto spłacić swoją pożyczkę szybciej!