Parabanki w Polsce

Parabanki – definicja

Instytucje finansowe, funkcjonujące poza regulacjami obowiązującymi licencjonowane banki, udzielające pożyczek lub przyjmujące od swoich klientów oszczędności (np. w ramach lokat) określane są powszechnie wspólnym mianem „parabanków”.

Czym w takim razie są parabanki?

Tak naprawdę nie istnieje jedna, oficjalna definicja tego typu instytucji. Zgodnie z najszerszym rozumieniem tego słowa, parabankiem mogą być firmy pożyczkowe, miejsca w marketach, gdzie można opłacić rachunki, kantory, firmy inwestycyjne czy firmy pośrednictwa finansowego, które nie posiadają licencji bankowej.

 

Finansiści starają się zawęzić tę niewątpliwie nadmiernie pojemną definicję. Nie są oni jednak zgodni co do kierunku tego zawężania. I tak, zdaniem niektórych parabankami są tylko i wyłącznie pozabankowe przedsiębiorstwa pożyczkowe. Zdaniem innych – do parabanków należą tylko te instytucje, które przyjmują od swoich klientów wkłady pieniężne i obciążają te środki ryzykiem inwestycyjnym. Ilu specjalistów, tyle opinii.
Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że pobieranie depozytów i udzielanie kredytów są, na mocy licencji bankowej, zarezerwowane tylko i wyłącznie dla banków. Jeśli więc jakaś instytucja pozabankowa, oferuje swoim klientom lokatę – czyni to niezgodnie z prawem.

Na użytek tego tekstu skłonimy się jednak ku pierwszej propozycji i uznamy, że parabankami są pozabankowe firmy pożyczkowe.
Pełna lista parabanków (w powyższym rozumieniu), działających w Polsce.

Parabanki oferują swoim klientom pożyczki online w wysokości do 20 tysięcy złotych. Zazwyczaj są to pożyczki krótkoterminowe (tak zwane „chwilówki”). Zaciągać je mogą wszyscy klienci, niezależnie od swojej sytuacji materialnej i zdolności kredytowej. Parabanki ograniczają też konieczne formalności do absolutnego minimum. Ryzyko, jakie ponosi przedsiębiorstwo, kompensowane jest przez bardzo wysokie oprocentowanie pożyczki. Dlatego też, przed skorzystaniem z usług parabanku, dobrze jest samodzielnie, racjonalnie ocenić swoje możliwości spłaty.